MA Hockey League provides full ice and 3x3 leagues, tournaments,pick-up games and skill clinics for adult and youth players.

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
Change Team: 

Winter 2019 Playoff Schedule/Champions

 

Important Playoff Rules:

New: 3x3 5 min sudden death overtime and then a shootout if still tied. Soon to be added to the rule page.

1) All teams must be paid in full before the last regular season game in order to be eligible for the playoffs. 

2) Subs must have played 1/3 of the regular season games and be a good fit for the current league. IE: No B level players playing in a D league

3) Subs must be checked in with the league before the playoffs if your team plans on using them.

4) If not paid in full, you are ineligible to play the next season until paid in full

Trophies, T-Shirts, and Pictures for the Champion and Runner-up Teams.

Attleboro (C/D) League @ New England Sports Village

Championship Game:
Wed 04/10/2019 9:30p - 10:20p  Championship Game!! MAHL Team (White)  v MAHL Team (Blue)

MAHL Team (White) (6:5)

 

Cambridge Sunday C/D League @ Simoni Rink

Championship:

Sun 04/07/2019 @ 9:30p - 10:20p Championship Game!! (MAHL (Blue) v MAHL (White) Blue (6:3)

 

Canton 4x4 Rookie (D) League @ Canton Sportsplex

Quarter Finals:
Wed 03/20/2019 09:00p - 09:50p  P1 (1v6) (Net Sticks + Chill-Orange v Black Nights)
Net Sticks + Chill (5:4)

Wed 03/20/2019 10:00p - 10:50p  P2 (2v5) (Pepin-White v Green Machine) Pepin (5:1)

Thu  03/21/2019 09:00p - 09:50p  P3 (3v4) (Singer-Red v Loan Sharks-Blue) Loan Sharks (6:2)

 

Semi-Final game:
Wed 03/27/2019 09:00p - 09:50p  P4 Winner P2 Vs Winner P3 (
Pepin-White v Loan Sharks-Blue) Pepin (3:1)


Championship:

Thu  03/28/2019 09:00p - 09:50p  P5 Highest Seeded Winner from QF vs WinnerP4 (Net Sticks + Chill v Pepin) Net Sticks + Chill (8:1)

   

Net Sticks + Chill - Canton Rookie 4x4 Champs! (Winter 2019)

 

MVP:

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 24 Freedman, Justin PEPIN (WHITE) 5 12 1 13 2.60

MVG:

  # Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1 1 Wheeler, Daniel NET STICKS AND CHILL (ORANGE) 2 2     6 3.00A 45 39 86.67A
 
Canton Sunday B League @ Canton Ice House

Semi-Finals:

Sun 04/14/2019  08:00p - 09:00p P1 (1v4) (Narwals v MAHL B) Narwals (14:0)

Sun 04/14/2019  09:10p - 10:10p P2 (2v3) (Golden China Knights v Chiefs) Chiefs (8:7)

 

Championship:

Sun 04/28/2019 08:00p - 9:00p Championship!! (WinnerP1 v WinnerP2) Narwals v Chiefs Narwals (7:4)

 


Narwals - Canton Sunday B Champs! (Winter 2019)

 

MVP:

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 11 Adua, Will NARWALS (LIGHT BLUE) 7 20 7 27 3.86

MVG:

  # Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1 69 Cotter, David CHIEFS (NAVY BLUE) 7 4 3 0 40 5.71A 144 110 76.39A

 

Dedham 3x3 League @ Boch Ice Center

 

Semi-Finals:

Upper Division (Top 4 seeded teams)

Sun 05/12/2019 06:30p - 07:20p (P1) Upper Div - (1 v 4)(TBD-Red v Sharks -White)

TBD (9:8)

Sun 05/12/2019 07:30p - 08:20p (P2) Upper Div - (2 v 3)(Hackers-Black v Sunday Scaries -Teal)

Hackers (19:10)

Lower Division (Bottom 4 seeded teams)

Sun 05/12/2019 08:30p - 09:20p (P3) Lower Div - (1 v 4)(MAHL v Drop the Paw-Green)

MAHL (16:8)

Sun 05/12/2019 09:30p - 10:20p (P4) Lower Div - (2 v 3)(Super Chiefs-Yellow v PLow Horses-Orange)

Plow Horses (11:10)

 

Championship:

Sun 05/19/2019 06:30p - 07:20p Upper Division - (Winner P1 v Winner P2) (TBD-Red v Hackers-Black)
Hackers (14:6)

Hackers - Dedham 3x3 Uper Div - Champs!! (Winter 2019)

 

Sun 05/19/2019 07:30p - 08:20p Lower Division - (Winner P3 v Winner P4) (MAHL v PLow Horses-Orange)
Team MAHL (7:5)

Team MAHL- Dedham 3x3 Lower Div - Champs!! (Winter 2019)

 

 

MVP:

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 12 Donald, Eric PLOW HORSES (ORANGE) 8 36 0 36 4.50 0.00m

MVG:

  # Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1 33 Biancardi, Joseph SHARKS (WHITE) 3 2 1   19 6.33A 39 34 87.18A
2 35 Paskalis, Zach SUPER CHIEFS (YELLOW) 4 1 3   54 13.50A 52 44 84.62A
 
First Responder League - In Woburn @ the O'Brien Rink

Semi-Finals:

Sun 03/24/2019 09:00p - 10:00p P1 (1v4) (The Mighty Pucks v Cambridge Fire) The Mighty Pucks (13:3)

Sun 03/24/2019 10:10p - 11:10p P2 (2v3) (Hit the Net Sports v Danger Close) Hit the Net Sports (9:2)

 

Championship:

Sun 03/31/2019  9:00p - 10:00p Championship!! (Mighty Pucks v Hit the Net Sports) Hit the Net Sports (5:2)

  

Hit the Net Sports - Woburn 1st Responder Champs! (Winter 2019)

 

MVP:

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 10 Connolly, Ryan HIT THE NET SPORTS (LIGHT BLUE) 7 19 5 24 3.43 2.00m

MVG:

  # Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1 34 Flibotte, Jeremy THE MIGHTY PUCKS (NAVY BLUE) 3 3 0 0 10 3.33A 66 60 90.91A

 

GBHL Draft Leagues - Mon/Tues UPPER Div & Thurs UPPER Div

Mon/Tues UPPER Division - All teams make the playoffs

Mon/Tues Upper Div - Semi-Finals:

Mon 04/08/2019  09:00p - 09:50p (1v4 or highest seed's choice) ( Theriault vs  Sparr) - JAR Team Theriault (5:3)

Mon 04/08/2019  10:00p - 10:50p (2v3) (Team Wigle vs The Full Hamburger) - JAR The Full Hamburger (5:1)

 

Mon/Tues Upper Div - Division Championship:

Mon 04/15/2019  09:00 - 09:50p Mon/Tues Upper Div Championship!! - (Theriault v  The Full Hamburger) Watertown 

The Full Hamburger (4:0) - Mon/Tues Upper Div Champions (Winter 2019)

MVP:

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 5 Kazarnovsky, Mike TEAM THERIAULT (GREEN) 10 10 11 21 2.10

MVG:

  # Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1 30 Southard, James TEAM WIGLE (BLACK) 12 7 4 1 40 3.33A 340 300 88.24A

Thurs UPPER Division - Six teams make playoffs; 1st + 2nd get 1st round bye; 7th + 8th get consolation game

standings:

1. TEAM ROY (ROYAL BLUE)

2. TEAM FLAHERTY (BLACK)

3. BELLEVILLE SENATORS (Yellow)

4. TEAM LEE (LIGHT BLUE)

5. TEAM LEACH (RED)

6. TEAM BAKER (GREEN)

7. TEAM INNARELLI (WHITE)

8. TEAM SCIPPA (GREY)

 

Thurs Upper Div - Semi-Finals:

Round 1

 

Tue 04/09/2019  09:00p - 09:50p (3v6) (BELLEVILLE SENATORS Yellow vTEAM BAKER Green)  - Belleville Senators (5:3)

Tue 04/09/2019  10:00p - 10:50p (4v5) (TEAM LEE Blue v TEAM LEACH Red)- Watertown Team Lee (3:2)

Round 2

Thu 04/11/2019  08:30p - 09:20p (1v4) or highest seed's choice)(TEAM ROY v TEAM LEE) - Somrvle Team Lee (4:3)

Thu 04/11/2019  09:30p - 10:20p (2v3)(TEAM FLAHERTY v Belleville Senators) - Somerville Team Flaherty (6:5)

Thu 04/11/2019  10:30p - 11:20p (7v8) (TEAM INNARELLI v TEAM SCIPPA) - Somerville (consolation game)
not played

 

Thurs Upper Div - Division Championship:

Tue 04/16/2019  10:10p - 11:00p Thurs Upper Div - Div Championship!! - Watertown(Team Lee v Team Flaherty)

Team Lee (6:2) - Thurs Upper Div Champs (Winter 2019)!

 

Upper Division Cross-over Championship:

Thu 04/18/2019  09:00p - 09:50p Cross-over Championship!! (The Full Hamburger v Team Lee) - Watertown

The Full Hamburger (2:0)

 

 

Team The Full Hamburger - GBH Draft - Upper Division - League Champs! (Winter 2019)

 

MVP:

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 6 Sarazin, Brennan BELLEVILLE SENATORS (YELLOW) 12 20 5 25 2.08

MVG:

 

GBHL Draft League - Wed/Thurs LOWER

Semi-Finals:

Wed   04/10/2019  -  09:00p - 09:50p (1v4)(Team Argentieri-Black v Team Langan-Yellow) Arlington  Team Argentieri (3:1)

Wed   04/10/2019  -  10:30p - 11:20p (2v3)(Team Galle-Blue v Team Cote-White) Somerville-Veterans Team Cote (10:4)

 

Championship:

Wed   04/17/2019   9:00p 9:50p(WinnerP1 v WinnerP2)(Team Argentieri-Black v Team Cote-White)- Arlington/Ed Burns Rink

Team Argentieri (3:2)

 

Team Argentieri (Black) GBH Draft - Wed/Thurs Lower - League Champs!

(Team Cote - White)

MVP:

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 56 Obergfell, Matthew TEAM GALLE (BLUE) 8 13 8 21 2.63  
2 55 Palermino, John TEAM GALLE (BLUE) 8 13 6 19 2.38

MVG:

  # Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1 1 Costa, Mike TEAM COTE (WHITE) 6 1 4   35 5.83A 74 50 67.57A
Greater Boston Hockey Team League - Games @ Warrior Ice Arena in Brighton

Semi-Finals:

 Mon   04/08/2019    10:00 - 10:50p  (P1) (1v6)(Night's Watch v Cervello Select)  The Night's Watch (10:0)

 Mon   04/08/2019    11:00  - 11:50p  (P2) (2v5)(MAHL Red v Barn Rats) MAHL Red (7:2)

 Tue    04/09/2019    10:00  - 10:50p (P3) (3v4)(Vegas Golden Showers v MAHL Blue) MAHL Blue (6:2)

 Mon   04/15/2019    10:00  - 10:50p (P4) Low Remain Seed v Low Remain Seed)  (MAHL Red v MAHL Blue)

 MAHL Blue (7:4)

Championship:

 Mon  04/22/2019  8:00 - 8:50p Championship! (Highest Seed v Remaining Seed) (Night's Watch v MAHL Blue)
Night's Watch Wins (3:2 in OT)

Night's Watch - GBH Team League Champs! (Winter 2019)

MVP:

 
  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 8 LaLiberte, Sean MAHL (RED) 8 4 8 12 1.50

MVG:

 

  # Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1 28 Boorany, Ryan MAHL (RED) 4 3 1 0 12 3.00A 78 66 84.62A

 

Greater Merrimack Valley League - B Div (Fall/Winter 2018/2019)

@ Bedford - Edge; N. Billerica, Chelmsford Forum; Billerica, Hallenborg

 

PLAYOFFS: 5 Team Double elimination

Wed   03/06/2019     10:00p - 11:00p    (P1) (4 v 5) - Burly Bandits vs Bedrica - Billerica, Hallenborg

Bedrica (9-6)

Tue     03/12/2019     09:30p - 10:30p    (P2) (2 v 3) (Outlaws vs. Mad Yaks) - Edge - Upper

Outlaws (6:1)

Tue     03/12/2019     10:20p - 11:20p    (P3) (Winner P1 v 1st Place) (Bedrica vs. The Goats) - Chelmsford Forum

Bedrica (2:0)

Wed   03/13/2019     10:00p - 11:00p   (P4) (P2Loser v LoserP1) Mad Yaks v Burly Bandits) - Billerica, Hallenborg Mad Yaks (5:3)

 

 

Tue     03/19/2019     09:30p - 10:30p     (P5) (WinnerP2 v WinnerP3)(Outlaws v Bedrica) - Edge - Upper

Bedrica(4:3)

Tue     03/19/2019     10:20p - 11:20p     (P6) (WinnerP4 v LoserP3)(Mad Yaks v The Goats) - Chelmsford Forum

Goats (6:5)

Wed    03/20/2019     10:00p - 11:00p     (P7) (WinnerP6 v LoserP5) (Goats vs Outlaws) - Billerica,Hallenborg

Goats (6:4)

 

Championship (can be “conditional” Championship if losing team hasn’t lost 2x)

Tue     03/26/2019      09:30p - 10:30p     (P8) (WinnerP5 v WinnerP7) Bedrica vs The Goats - Edge - Upper

 Bedrica (7:5)

***if necessary, in case of conditional championship

Wed 03/27/2019     08:10p -09:10p     (P9) Championship***        - Billerica,Hallenborg  not needed

 

Bedrica GMVL - B Div - Champs! (Winter 2019)

MVP:

# Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 9 Centrella, Joseph BURLY BANDITS (WHITE) 19 22 17 39 2.05

MVG:

# Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1 29 Abbott, Stephen BURLY BANDITS (WHITE) 15 2 6 2 44 2.93A 373 146 39.14A

 

 

Greater Merrimack Valley League - C Div (Fall/Winter 2018/2019)

@ Bedford - Edge

 

PLAYOFFS: 5 Team Double elimination

Wed     03/06/2019  @ 09:40p - 10:40p (P1) (2 v 3) (Motherpuckers v DKP )  - Edge -Upper

MotherPuckers (5-4)

 

Wed     03/06/2019  @ 10:50p - 11:50p (P2) (4 v 5) (Wolves v Greyhounds) - Edge Upper

Wolves Forfeit - Greyhounds Win

 

Wed 03/13/2019 @ 09:40p - 10:40p (P3) (Winner P2 v 1st Place) (Greyhounds v Needle D's) - Edge Upper

Needle Dekes Win (11:2)

 

Wed   03/13/2019  @ 10:50p - 11:50p (P4) (P2Loser v LoserP1) (Wolves vs DKP) -
Wolves Forfeit - DKP wins

 

Wed     03/20/2019     09:40p - 10:40p (P5) (Winner P1 v WinnerP3) (Mother Puckers v Needle D's)- Edge -Upper

Needle Dekes (5:4)

Wed     03/20/2019     10:50p - 11:50p  (P6) (Winner P4 v Loser P3) (DKP v Greyhounds) - Edge -Upper
Greyhounds Forfeit - DKP wins

Wed     03/27/2019     09:40p - 10:40p  (P7) (Winner P6 v Loser P5)(DKP v Mother Puckers) - Edge -Upper
DKP (5:0)

 

Championship (can be “conditional” Championship if losing team hasn’t lost 2x)

Wed 04/03/2019 09:40p - 10:40p (P8) (WinnerP5 v WinnerP7) (Needle Dekes v DKP) - Edge -Upper

Needle Dekes (3:2)

 

***if necessary, in case of conditional championship

Wed 04/10/2019 09:40p - 10:40p (P9) Championship***  Edge     not needed

 

Needle Dekes - GMVL- C Div - Champs! (WInter 2019)

MVP

C Division:

0 Mooney, Ryan MOTHERPUCKERS (GREEN) 18 26 16 42 2.33

MVG:

29 Jalbert, Jake NEEDLE DEKES (WHITE) 10 8 3 1 43 4.30A

 

Greater Merrimack Valley ROOKIE (D) League

 

The Playoff Format: @ (Edge Rinks; Chelmsford Forum; Burbank Reading Arena)

 

  • Group A    (Division 1 -  Top Four in D1/D2 Standings
  • Group B    (Division 2)  -  Bottom Two in D1/D2 Standings w/ Top Two in D3/D4 Standings
  • Group C    (Division 3)  -  Third through Sixth in D3/D4 Standings 
  • Group D    (Division 4)  -  Bottom Four (7th through 10th) in D3 Standings

GroupA/Div1

1. Learn to Skate D1 (White)

2. Grizzlies (White or Red)

3. Boozin Brewins (Black/Yellow)

4. Bonecrushers (Blue)

GroupB/Div2

1. Fawn Lake All Stars (White)

2. The Hosers (orange)

3. Leftovers (Red or White)

4. Cardinals (Red)

GroupC/Div3

1. Benders 

2. Hosebees (orange)

3. Senior Bucs (Black or White)

4. The Minutemen

GroupD/Div4

1. Learn to Skate D3 (white)

2. Punishers

3. Team MAHL (green)

4. Fawn Lake regulars

 

Semi-Finals:

Bedford/Edge Upper

Mon 04/08/2019   08:20p - 09:10p Div1 -P1 (1v4)(Learn to Skate D1 v Bonecrushers) - Edge-Upper Bonecrushers (2:1)

Mon 04/08/2019   09:20p - 10:10p Div4 - P1(1v4)(LearnToSkate D3 v Fawn Lake Regulars) - Edge-Upper LTS (5:4)

Bedford/Edge Lower

Mon 04/08/2019   08:00p- 08:50p Div2 - P1 (1v4)(Fawn Lake All Stars v Cardinals) - Edge-Lower Fawn Lake All Stars (7:1)

Mon 04/08/2019   09:00p- 09:50p Div4 - P2 (2v3)(Punishers v Team MAHL) Edge-Lower Punishers (4:1)

N.Billerica/Chelmsford Forum

Mon 04/08/2019   09:00p - 10:00p Div3 - P1 (1v4)(Benders v The Minutemen) - Chelmsford Forum Benders (5:3)    

Mon 04/08/2019   10:00p - 10:50p Div1 - P2 (2v3)(Grizzlies v Boozin Brewins)- Chelmsford Forum Grizzlies (2:1)

Reading/Burbank

Mon 04/08/2019   09:30p - 10:20p Div2 - P2 (2v3)(Hosers v Leftovers)  - Burbank Hosers Hosers (1:0)

Mon 04/08/2019   10:30p - 11:20p Div3 - P2 (2v3)(Hosebees v Senior Bucs) - Burbank   Senior Bucs (3:1)

 
 

Championship Games

Mon 04/15/2019 08:00p - 08:50p Div 1 - Championship Game (Bonecrushers v Grizzlies) - Bonecrushers (2:0)  

Bonecrushers - GMVL Rookie - Div 1 Champs! (Winter 2019)

 

Mon 04/15/2019 09:00p - 09:50p Div 3 - Championship Game (Benders v Senior Bucs) - Senior Bucs (2:1)

Senior Bucs - GMVL Rookie - Div 3 Champs! (Winter 2019)

 

Mon 04/15/2019 08:30p - 09:20p Div 2 - Championship Game (Fawn Lake All Stars v Hosers) Fawn Lake All Stars (6:5)

   

Fawn Lake All Stars - GMVL Rookie - Div 2 Champs! (Winter 2019) (Hosers in orange)

 

Mon 04/15/2019 09:30p - 09:20p Div 4 - Championship Game (Learn to SkateD3 v Punishers)- Punishers (5:2) 

Punishers - GMVL Rookie - Div 4 Champs! (Winter 2019)

 

D1/D2 Competitive Division

MVP:

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 36 Cywar, Adam GRIZZLIES (WHITE OR RED) 7 11 3 14 2.00 2.00m

MVG:

  # Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1 0 Metcalfe, Daniel BOOZIN BREWINS (BLACK/YELLOW) 11 5 1 3 14 1.27A 290 269 92.76A

D3/D4

MVP

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 11 Corwin, Andrew CARDINALS (BLACK/TAN) 11 12 6 18 1.64

MVG:

  # Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1 35 Walsh, Mike LEFTOVERS (RED OR WHITE) 10 7 0 0 5 0.50A 183 176 96.17A

 

 
Hopedale Sunday C/D League @ Blackstone Valley Arena

Semi-Finals:

Sun 04/14/2019  8:00p - 8:50p     Semi-Finals (1 vs 4) (Team Berset v Team Olbrys) Team Berset (4:0)

Sun 04/14/2019  9:00p - 9:50p     Semi-Finals (2 vs 3) (Team Rielly v Team Drew) Team Rielly (8:6)

 

Championship:

Sun 04/28/2019 8:00p - 8:50p  Championship Game!! (Team Berset v Team Rielly) Team Berset Blue (3:1)

 

Team Berset - Hopedale Sunday C/D League Champs! (Winter 2019)

MVP:

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 46 Cannon, Mike TEAM RIELLY (YELLOW) 11 10 3 13 1.18  
2 71 Leazott, Ethan TEAM BERSET (BLUE) 12 9 4 13 1.08

MVG:

  # Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1 97 Lortie, Tom TEAM OLBRYS (WHITE) 12 3 9 0 44 3.67A 356 282 79.21A
Natick Rookie D League @ Willian L. Chase Arena

Semi-Finals:

Sun 04/14/2019 09:20p - 10:10p (1st vs 4th) (Black v Pink) Pink (6:0)

Sun 04/14/2019 10:20p - 11:10p (2nd vs 3rd) (Blue v Green) Green (7:4)

 

Championship:

Sun 04/28/2019 09:20p - 10:10p Championship Game (Pink v Green) Pink (7:4)

 

Team Pink - Natick Rookie D League Champs! (Winter 2019)

MVP:

 

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 18 Joyce, Tom SHOOTERS (BLACK) 10 23 6 29 2.90 4.00m
2 16 Ward, Jim SHOOTERS (BLACK) 10 21 7 28 2.80 2.00m

MVG:

 
North Shore (C) League  @ Beverly & Peabody

PLAYOFFS

Round 1

Mon 04/08/2019  09:00p - 09:50p - P1 (1v6)(Bottom Shelf v Cobra Kai HC) - Beverly, Bourque Arena

Bottom Shelf (15:4)

Mon 04/08/2019  10:00p - 10:50p - P2 (2v5)(Sex Panthers v Vanilla Nut Taps) -  Beverly, Bourque Arena

Sex Panthers (5:2)

Mon 04/08/2019  10:15p - 11:05p - P3 (3v4)(N. Paul Kariyas v Wolves-Grey) -  Peabody, McVann-O'Keefe

Wolves (7:0)

Round 2

Mon 04/15/2019  08:30p - 09:20p - P4 (2 Rnd1 Lowest Seeded Winners) (Sex Panthers v Wolves) - Beverly, Bourque Arena Wolves (6:3)

Championship:

Mon 04/22/2019  09:00p - 09:50p - P5 (Rnd1 Highest Seeded Winner v WinnerP4 (Bottom Shelf v Wolves)  Beverly, Bourque Arena - Wolves (7:5)

 

Wolves - North Shore League Champs! (Winter 2019) 

MVP:

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 69 Christo, Jimmy SEX PANTHERS (PURPLE) 12 11 17 28 2.33

MVG:

  # Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1 35 Cimildoro, Steven SEX PANTHERS (PURPLE) 12 7 3 2 43 3.58A 306 263 85.95A
Northern Ma Sunday D League  (Winter 2019) @ Tewksbury

Semi-Finals:

Sun 05/05/2019 07:30p - 8:20p P1 Lollygaggers vs MAHL White (1 v 4) Tewksbury - Breakaway

Lollygaggers (10:1)

Sun 05/05/2019 08:30p - 8:20p P2 BumbleBears vs Thunder Demons (2 v 3) Tewksbury - Breakaway

BumbleBears (5:2)
Championship:   
Sun 05/12/2019 08:30p - 9:20p  Championship game (BumbleBears v Lollygaggers) -Tewksbury - Breakaway-1
LollyGaggers (4-3)
 
Lollygaggers - Northern MA Sunday D League Champs! (Winter 2019)

MVP:

MVG:

 

Northern Ma C League - Tewksbury  (Fall/Winter 2018/2019)

Semi-Finals:

Thu  03/07/3019  09:05p - 10:05p  P1 (Knuckle Pucks v. Boneheads) Tewksbury, Breakaway #1

Knuckle Pucks (9-2)

Thu  03/07/2019  10:15p - 11:15p  P2 (Redmen Alumni v. Team MAHL - Light Blue) Tewksbury, Breakaway #1

Redmen Alumni (12-4)

 

Thu  03/14/2019  09:05p - 10:05p  P3 (Knuckle Pucks v Redmen Alumni) Tewksbury, Breakaway #1

Redmen Alumni (6-2)

Thu  03/14/2019  10:15p - 11:15p  P4 (Boneheads v MAHL - Light Blue) Tewksbury, Breakaway#1

Boneheads (9:3)

Thu  03/21/2019  09:05p - 10:05p  P5 (Boneheads v Knuckle Pucks) Tewksbury, Breakaway#1

Knuckle Pucks (6:2)

 

Championship: 

Thu  03/28/2019  09:05p - 10:05p  P6 (WinnerP3 v Winner5)(Redmen Alumni v Knuckle Pucks) Breakaway-1

 Redmen Alumni (3:2)

Conditional Championship ***if necessary, in the event losing team hasn't lost twice

Thu  04/04/2019  09:05p - 10:05p P7     Championship***

 

Redmen Alumni - Northern Ma C League Champs!! (Winter 2019)

MVP: 

  # Name GP Goals Asst Pts PPG  
1 8 Hamer, Eric KNUCKLE PUCKS (RED) 19 32 20 52 2.74

MVG: 

# Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1 1 Ruggeri, Matt REDMEN ALUMNI 12 8 2 1 47 3.92A 254 94 37.01A

 

 

 

 

Somerville Monday 4x4 League @ Founders Memorial RInk

Semi-Finals:

Mon 04/08/2019   08:00p - 8:50p   P1 (2v3) (The Orange v All Black Hockey Sticks) The Orange (8:3)

Mon 04/08/2019   09:00p - 9:50p   P2 (1v4) (Brighton Barn Rats v Dumpster Fire) Brighton Barn Rats (10:3)

 

Championship:   

Mon 04/15/2019 08:00p - 8:50p Championship (The Orange v Brighton Barn Rats) Brighton Barn Rats (9:3)

 

Brighton Barn Rats - Somerville 4x4 Champs! (Wiinter 2019)

 

MVP:

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 74 Buck, Scott THE ORANGE 10 21 5 26 2.60  
2 4 LeBlanc, Eric BRIGHTON BARN RATS 11 20 6 26 2.36

MVG:

  # Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1 19 Kustra, Jared BRIGHTON BARN RATS 9 1 1 0 24 2.67A 232 208 89.66A
Somerville AM League @ Veterans Memorial Rink

Playoffs - Best of 3  

Wed 03/27/2019   6:30a - 7:30a MAHL (Red) v Alnylam Silencers  - Game #1 Alnylam Silencers (8:7)

Wed 04/03/2019   6:30a - 7:30a MAHL (Red) v Alnylam Silencers  - Game #2 MAHL (Red) (10:2)

Wed 04/10/2019   6:30a - 7:30a Alnylam Silencers  v MAHL (Red) - Winner takes all! MAHL (Red) (5:2)

 

 

MAHL (Red) - Somerville AM Champs! (Winter 2019)

 

South Shore 5x5 League @ Pilgrim Arena in Hingham

Semi-Finals:

Mon 04/08/2019   09:20p - 10:20p Playoff (1v4) (Team Black v Bar Mexico) Team Black (5:1)         

Mon 04/08/2019   10:30p 11:30p Playoff (2v3)  (Magoos v Team White)  Magoos (5:4)

Championship:

Mon 04/15/2019 9:20p - 10:20p Championship game!! (Team Black v Magoos-Green) Team Black (6:3) 

 

Team Black - South Shore League Champs! (Winter 2019)

MVP:

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1 2 Cataldo, Dave MAGOOS (GREEN) 8 11 5 16 2.00 4.00m

MVG:

 
  # Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1   Biancardi, Joseph TEAM (BLACK) 1 1     1 1.00A 34 33 97.06A
Worcester League @ Buffone Arena

Playoffs - Best of 3

Tue 04/16/2019 09:30p - 10:20p  Team (Green) v Team (Black) - Game #1 Team Black (5:1)

Tue 04/23/2019 09:30p - 10:20p  Team (Green) v Team (Black) - Game #2 Forfeit due to Bruins Game

Tue 04/30/2019 10:00p - 10:50p  Team (Green) v Team (Black) - Game #3 Green (3:2)

 

No Picture available

 

MVP:

  # Name GP Goals Asst Pts PPG PM
1   Sprague, Andrew 8 3 10 13 1.63 4.00m
2   Smith, Nick 8 7 4 11 1.38 2.00m

MVG:

  # Name GP W L T GA GAA Shots Saves SV%
1   Polakowski, Evan 5 4 0 2 15 3.00A 140 125 89.29A