MA Hockey League provides full ice and 3x3 leagues, tournaments,pick-up games and skill clinics for adult and youth players.

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
Change Team: 

Fall 2018 Champions

 

Attleboro (C/D) League

Championship:

Wed 12/19/2018   09:30p - 10:20p (Red vs. Blue) - NESV Blue 7-0

 

  

 

 

Cambridge Sunday C/D League

Championship:

Sun 12/09/2018   9:30p - 10:20p (TEAM (WHITE-CAMO)  vs TEAM (LIGHT BLUE)) Championship Game - Simoni Rink

Light Blue 7-6 in OT

 

 

Canton 4x4 Rookie (D) League

Semi-Finals:

Wed 12/12/2018  09:00p - 09:50p (P1)(6v1) Team Blizzard v Team Antonio) - Sportsplex Team Antonio 6-0

Wed 12/12/2018  10:00p - 10:50p (P2)(5v2) Pucking Idiots v Heavy D & the Boyz) - Sportsplex Pucking Idiots 8-5

Thur 12/13/2018  10:00p - 10:50p (P3)(4v3) Zambronies v Team Williams)- Sportsplex Team Willians 4-3

Semi-Final game:

Wed 12/19/2018  09:00p - 09:50p (P4) - Pucking Idiots (5) vs Team Williams (3rd) - Sportsplex Pucking Idiots 3-0

Championship:

Thu 12/20/2018  10:00p - 10:50p (P5) - Pucking Idiots (5) vs Team Antonio (1) - Sportsplex Team Antonio 2-1 (OT)

 

 

Dedham 3x3 League

Semi-Finals:

Sun 12/02/2018  06:30p - 07:20p    Playoffs P1 - Plow Horses vs. Drop the Paw (Green)  - Boch - Plow Horses 13-3

Sun 12/02/2018  07:30p - 08:20p    Playoffs P2 - Sharks (Blue) vs. The Red Army  - Boch Ice - Sharks 6-5

 

Championship:

Sun 12/09/2018  06:30p - 07:20p Championship Game (Plow Horses vs. Sharks (Blue) - Boch Ice Center

Plow Horses 12-0

 

 

 

 

Greater Boston Hockey League - Games @ Warrior Ice Arena

Semi-Finals:

C Division:

Mon 12/10/2018   10:00p - 10:50p  Semi's (1v4) (MAHL-C Red v Cervello Select Stars)- Warrior MAHL C Red 10-0   

Mon 12/10/2018   11:00p - 11:50p   Semi's (2v3)(Night's Watch v Vegas Golden Showers)- Warrior Night's Watch 4-3

B Division:

Tue 12/11/2018  10:00p - 10:50p (Semi’s B-Div (1v4)(Narwhals v MAHL-B Red) - Warrior Ice Arena Narwhals 1-0  

Tue 12/11/2018  11:00p - 11:50p (Semi's B-Div (2v3)(Wayfair v T-Hawks) - Warrior Ice Arena  T-Hawks 6-3

Championship:

C Division:

Mon 12/17/2018  10:00p - 10:50p C Div - (MAHL-C v Night's Watch) - Warrior Night's Watch 7-3

 

 

B Division:

‚ÄčTue 12/18/2018   10:00p - 10:50p B-Div Championship (Narwhals v T-Hawks ) - Warrior Ice Arena  Natwals 8-0

 

 

 

GBHL Draft League (UPPER Division)

SEMI-Finals

 

Mon/Tues Semi-finals:

Mon  12/10/2018   10:10p - 11:00p P1 - Naired Knots vs Tangerine Speedo - Watertown Tangerine Speedo 4-1

Tues 12/11/2018   10:10p - 11:00p P2 - Key Lime Pies vs Ray Drafts Poorly - Watertown Key Lime Pies 1-0 (Shootout)

Thursday Semi-finals:

Thu 12/13/2018   09:30p - 10:20p P3 - Team Flaherty vs Team Leach - Somerville Team Leach 6-3

Thu 12/13/2018   10:30p - 11:20p P4 - Team Buckley vs Team Baker - Somerville Team Baker 3-2 (OT)

Thu 12/13/2018   10:10p - 11:00p P5 - Cummings vs Wilson (Consolation Game) - Watertown Team Cummings 11-6

 

DIVISION Championship:

Mon/Tues Division Championship:

Mon  12/17/2018   10:10p - 11:00p P6 - Key Lime Pies vs Tangerine Speedo - Watertown Key Lime Pies 4-3

Thursday Division Championship: (game is on TUES)

**TUES 12/18/2018 10:10p - 11:00p   P7 - Team Baker vs Team Leach - Watertown Team Leach 4-0

 

LEAGUE Championship:

Thu 12/20/2018:  09:30p - 11:20p P8 - Key Lime Pies vs Team Leach (2 hours) - Somerville Key Lime Pies 5-2

 

 

 

GBHL Draft League (Lower Division)

Semi-Finals

Wed 12/12/2018  10:30p - 11:20p P1 (2v3)(Team Cote-Grey v Team Langan-yellow) - Somerville, Veterans - Grey 3-1

Thu 12/13/2018   10:00p - 10:50p P2 (1v4)(Team Heyman-Black v Team Galle-Blue) - , Simoni Rink - Black 5-4

 

Championship:

Thu 12/20/2018  10:00p - 10:50p Championship Game - Black/Blue vs Grey/Yellow - Cambridge Grey/Yellow 7-3

Note: This is a combined Championship Game

 

 

 

Greater Merrimack Valley Rookie (D) League

Semi-Finals:

Bedford/Edge

Mon 12/10/2018  09:30p - 10:20p (D1)(2v3)(Learn To Skate D1 v Grizzlies) - Bedford Upper Learn to Skate 2-1

Mon 12/10/2018  10:30p - 11:20p (D4)(1v4)(Senior Bucs v MAHL) - Bedford Upper Senior Bucs 5-4

Mon 12/10/2018  09:40p - 10:30p (D3)(2v3)(Fawn Lake Regular v Punishers) - Bedford Lower Fawn Lake Regulars 3-1

Mon 12/10/2018  10:40p - 11:30p (D2)(2v3)(Fawn Lake All Stars v Learn To Skate D2) - Bedford Learn to Skate D2 4-3

 

Billerica/Forum

Mon 12/10/2018  09:00p - 09:50p  (D3)(1v4)(Benders v Cardinals) - North Billerica, Chelmsford Forum Cardinals 2-1

Mon 12/10/2018  10:00p - 10:50p  (D1)(1v4)(Boozin Brewins v Bonecrushers)- Chelmsford -Bonecrushers 4-3 OT

 

Reading/Burbank

Mon 12/10/2018  09:30p - 10:20p (D2)(1v4)( Leftovers v The Hosers) - Reading, Burbank Ice Arena The Hosers 4-2

Mon 12/10/2018  10:30p - 11:20p (D4)(2v3)(Hosebees v Minutemen)- Reading, Burbank Ice Arena Minutemen 5-4

 

Championship:

Mon 12/17/2018   09:30p - 10:20p D1 Championship (Bonecrushers v Learn To SkateD1) - Bedford Learn to Skate 3-1

Mon 12/17/2018   10:30p - 11:20p D2 Championship (Learn To Skate D2 v The Hosers) - Bedford The Hosers 5-3

Mon 12/17/2018   09:40p - 10:30p D3 Championship (Cardinals v Fawn Lake Regulars) - Bedford Cardinals 3-2

Mon 12/17/2018   10:40p - 11:30p D4 Championship (Senior Bucs v Minutemen) - Bedford Lower rink Senior Bucs

 

  


 

  

 

 

Hopedale Sunday C/D League

Semi-Finals:

Sun 12/09/2018  08:00p - 08:50p G1 (Cunningham) v. (Olbrys (Lt. Blue) - Blackstone Team Cunningham (Grey) 4-3

Sun 12/09/2018  09:00p - 09:50p G2 (Caruso (Orange) v. Paolini (Green) - Blackstone Team Caruso (Orange) 4-3

Championship:

Sun 12/16/2018  08:00p - 08:50p (Cunningham vs Caruso) - Blackstone - Team Caruso (Orange) 3-2 (OT)

 

 

 

Natick Rookie D League

Championship:

Sun 12/09/2018  09:20p - 10:10p    (Shooters vs.MAHL D (Green) - Chase Arena Shooters (Black) 5-1

 

  

    

 

North Shore (C) League  

 Semi-Finals:

12/10/2018 Mon  10:20 pm. - 11:10 pm  - Up Div (1v4)P1 - Sex Panthers v Growlers) - Beverly Sex Panthers 5-3

12/10/2018 Mon  10:15 pm. - 11:05 pm  - Low Div (5v8)(P3 - North Kariyas v Vanilla Nut Taps) - Peabody Vanilla Nut Taps 4-3

12/11/2018 Tues  9:20 p.m. - 11:10 p.m. - Low Div  (6v7)(P4 - Banana Hammocks v Bottom Shelf) - Beverly Bottom Shelf 7-5

12/11/2018 Mon  10:20 p.m. - 12:10 p.m.  - Up Div (2v3)(P2 - Wolves v Cobra Kai HC)- Beverly Wolves (Grey) 6-3

 

Division Championship

12/17/2018 Mon  10:00 p.m. - 10:50 p.m. - Up Div Championship (P5 - Sex Panthers vs Wolves-) - Beverly Sex Panthers 5-3

12/17/2018 Mon  11:00 p.m - 11:50 pm - Low Div Championship (P6 - Vanilla Nut vs Bottom Shelf) - Beverly Bottom Shelf 6-2

 

  

  

 

Somerville Monday 4x4 League

Semi-Finals:

Mon 12/03/2018   08:00p - 08:50p   Barn Rats v Flying Hellfish (1v4 ) - Founders Memorial Rink Barn Rats 8-3

Mon 12/03/2018   09:00p - 09:50p   All Black Hockey Sticks v The Orange (2v3) - FoundersAll Black Hockey Sticks 10-6

Championship:

Mon 12/10/2018   08:00p - 08:50p    Championship (Barn Rats v All Black Hockey Sticks) - Founders Barn Rats 5-3

 


 

Somerville AM League  

Championship:

Wed 12/12/2018  06:30a - 07:20a   (Alnylam Silencers vs MAHL-Red)  - Veterans Memorial rink - MAHL-Red 5-4 OT

 

 

 

South Shore 5x5 League

Semi-Finals:

Mon 12/03/2018   09:20p - 10:20p Black vs White  - Hingham, Pilgrim Skating Arena Black 5-0

Mon 12/03/2018   10:30p -11:30p Bashaws Dream Team (Blue) vs Magoos (Grn) - Hingham, Bashaws Dream Team 4-2

 

Championship:

Mon 12/10/2018  09:20p - 10:20p   (Black v Bashaws Dream Team)- Hingham Bashaws Dream Team 4-0

 

 

 

Worcester League

Championship:

Tue 12/11/2018   9:30p -10:20p  Championship Game (Team -Black Camo v Team Green) - Buffone Black Camo 2-1