MA Hockey League provides full ice and 3x3 leagues, tournaments,pick-up games and skill clinics for adult and youth players.

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
Change Team: 

MAHL Winter 2018 Past Champions

 

Attleboro League - Game at NESV


Championship: 
04/03/18   09:00 p.m. (P1) (MAHL Black) vs. (MAHL Blue) - MAHL Black won 

 

Beverly League - Games at Raymond J. Bourque Arena

 

 

Championship:

04/09/2018   09:00 - 09:50 p.m. (P3) - Cobra Kai HC (3rd Place) vs. Bottom Shelf (1st Place) - Bottom Shelf won 5-2

 

 

 

 

Cambridge Sunday League - Games at Simoni Rink

 

Championship:

04/08/18  9:30 p.m. - 10:30 p.m. White (1st Place) vs. Black (2nd Place)  - White won 8-1

 

 

Canton 4 X 4 D League - Games at Canton Sportsplex

 

Championship:

03//29/18 09:00 p.m. (P5) - Golden Arches (Winner of P3) vs. Team Joyce (Winner of P4) - Golden Arches won 2-1 (OT SHOOTOUT)

 

 

 

5 X 5 Intermediate C League - Games at Canton Ice House

 

Championship:

04/22/18   07:50 p.m. (P3) - Blue Jackets (Winner P1) vs. Dorchester Chiefs (Winner P2) - Dorchester Chiefs won 5-0

 

Dedham 3x3 League - Games at Boch Ice Center - Lower Division

 

Championship: 05/20/18 6:30 pm. (P3) - Plow Horses (1st Place) vs. Learn to Skate (4th Place)

 

Dedham 3x3 League - Games at Boch Ice Center - Upper Division

 

Championship:

05/20/18 07:30 pm. (P3) -  Swanp Donkeys (1st Place) vs. Average Joes (2nd Place)

 
Greater Boston Hockey League (B - Division) 

 

Championship:

04/23/18    10:00 p.m. @ Warrior Ice Arena - (P3) - Wombats (1st Place) vs. Bay State Americans (2nd Place) - Wombats won 6-2

 

 

Greater Boston Hockey League (C - Division) 

 

Championship:

04/23/18    11:00 p.m. @ Warrior Ice Arena - (P3) - Cervello Select  Stars (2nd Place) vs. Night's Watchmen (1st Place) - Cervello 5-4 (Shootout)

 

 

GBHL Draft League (Monday/Tuesday Nights - Upper Div) 

 

Championship:

04/24/18    9:00 p.m. @ Warrior Ice Arena - (P3) - Startled Senators (Winner of P1) vs. Team Leach (Winner of P2) - Team Leach won 5-1

 

Cross Over Championship Game:

04/30/18    9:00 p.m. @ Warrior Ice Arena - Team Leach (Winner M/T Lge) vs Team Buckly (Winner W/T Lge) - Team Buckley won 1-0

 

 

GBHL Draft League (Wednesday/Thrusday Nights - Upper Div) 

 

Championship:

04/26/18    9:00 p.m. @ Ed Burns Arena in Arlington - (P3) - Team Buckley (Winner of P1) vs. Team Plati (Winner of P2) - Team Buckley won 5-1

 

Cross Over Championship Game:

04/30/18    9:00 p.m. @ Warrior Ice Arena - Team Leach (Winner M/T Lge) vs Team Buckley (Winner W/T Lge) - Team Buckley won 1-0

 

GBHL Draft League (Wednesday/Thursday Nights - Lower Div)

 

Championship:

04/25/18    9:00 p.m. @ Ed Burns Arena in Arlington - (P3) - Yellows vs. Blue - Blue won 3-2 (OT)

 

 

 

GMVL B Leagues

 

Championship Game:
04/03/18   9:10 p.m. @ the Edge (P10) - Team MAHL (Winner P7) vs. Goats (Winner P9) -Team MAHL Gold won 7-4

 

GMVL Playoff C League

 

Championship Game:
03/20/18   10:20 p.m. @ Chelmsford Forum (P6) - Needle D's (Winner of P4) vs. DKP (Winner of P5)  - Needle D's won 6-4

 

GMV Rookie D1 League - Games at the Forum 

 

Championship:

04/09/18  P8  9:00 p.m. (P3) - Bonecrushers (2nd Place) vs. Wolves (1st Place) - Wolves won 5-2

 

 

 

 

GMV Rookie D2 League - Games at The Edge

 

Championship:

04/09/18   9:40 p.m. (P3) - Benders (3rd Place) vs. The Hosers (1st Place) - Hosers won 3-2

 

 

 

GMV Rookie D3 League - Games at the Edge

 

Championship Game: 
04/09/18 09:20 p.m. (P3) -  Cardinals (4th Place) vs. Fawn Lake Regulars (2nd Place) - Fawn Lake Regulars won 5-2

 

Hingham 5x5 League - Games at Pilgrim Skating Arena

 

Championship:

04/09/18 09:20 p.m. (P3) - Teal (4th) vs. White (2nd) - Teal won 7-2

 

 

 

Hopedale League Sunday - Games at Blackstone Valley Ice Arena

 

Championship:

04/22/18 - 8:00 p.m. - (P3) - Red (1st Place) vs. Irish Flu (2nd Place) - Red won 5-2

 

 

 

 

Natick Rookie D League - Games at William L. Chase Arena

 

Championship:

04/15/18 - 9:20 p.m. (P1) - Shooters (1st Place) vs. Green (2nd Place) Green won 12-7

 

 

Somerville AM League - Game at Veteran’s Memorial Rink

 

Championship:

04/11/18   6:30 a.m.  (P1) - Alynlam Silencers (1st Place) vs. MAHL Red (2nd Place) - Alynlam Silencers won 4-1

 

 

Somerville 4 X 4 League - Games at Founder Memorial Rink

 

Championship:

04/09/2018   8:00 p.m. (P3) -  Championship Game - Barn Rats (2nd) vs. Flying Hellfish (1st) - Barn Rats won 7-2

 

 

 

Tewksbury C League - Games at Breakaway Ice Center #1

 

Championship Game:

4/26/18   9:10 p.m. (P8) - Knuckle Pucks (Loser P5) vs. Redlegs (Winner P7) - Redlegs won 3-0


 

Tewksbury D League - Games at Breakaway Ice Center #1

 

Championship Game:
05/13/18   07:40 p.m. (P7) - Bumble Bear's Yellow (1st Place) vs. Pucking Idiots (3rd Place) - Bumble Bear's won 3-2


    

 

Woburn League - Games at O'Brien Rink

 

Championship:

04/15/18    9:00 p.m. (P3) - Championship Game: Blue (Winner of P1) vs. MSO (Winner of P2) MSO won 5-3

04/15/18 1010 p.m. (P4) - Consolation Game: Danger Close (Loser of P1) vs. Black (Loser of P2) Danger Close won 16-7