MA Hockey League provides full ice and 3x3 leagues, tournaments,pick-up games and skill clinics for adult and youth players.

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
Change Team: 

Spring/Summer 2018 Playoff Schedule

 

Important Playoff Rules:

New: 3x3 5 min sudden death overtime and then a shootout if still tied. Soon to be added to the rule page.

1) All teams must be paid in full before the last regular season game in order to be eligible for the playoffs. 

2) Subs must of played 1/3 of the regular season games and be a good fit for the current league. IE: No B level players playing in a D league

3) Subs must be checked in with the league before the playoffs if your team plans on using them.

4) If not paid in full, you are ineligible to play the next season until paid in full

Trophies, T-Shirts, and Pictures for the Champion and Runner-up Teams.

Attleboro (C/D) League - Game at NESV

 

Semi-Finals:

08/15/2018 08:00 - 08:50 p.m. (P1 - 1st Place vs 4th Place)

08/15/2018 09:00 - 09:50 p.m. (P2 - 2nd Place vs 3rd Place) 

Championship: 

08/22/2018 09:00 - 09:50 p.m. (P3 - Winner of P1 vs Winner of P2) 

 

Beverly (C) League - Games at Raymond J. Bourque Arena

 

Division 1 - Top four teams in standings 

Division 2 - Bottom four teams in standings

Semi-Finals:

07/30/2018   08:30 p.m. - 09:20 p.m. - Division 1 - (P1 - 1st Place vs 4th Place) 

07/30/2018   09:30 p.m. - 10:20 p.m. - Division 1 - (P2 - 2nd Place vs 3rd Place)

07/31/2018   09:30 p.m. - 10:20 p.m. - Division 2 - (P3 - 5th Place vs 8th Place) 

07/31/2018   10:30 p.m. - 11:40 p.m. - Division 2 - (P4 - 6th Place vs 7th Place) 

 

Championship:

08/06/2018   08:30 p.m. - 09:40 p.m. - Division 1 - (P5 - Winner of P1 vs Winner of P2)

08/06/2018   09:30 p.m. - 10:40 p.m. - Division 2 - (P6 - Winner of P3 vs Winner of P4) 

 

Canton 5x5 Rookie (D) League - Games @ Canton Ice House

 

Semi-Finals:

08/22/2018   08:30 p.m. - 09:20 p.m. (P1 - 1st Place vs 4th Place) 

08/22/2018   09:30 p.m. - 10:20 p.m. (P2 - 2nd Place vs 3rd Place)

    

Championship:

08/29/2018   08:30 p.m. - 09:20 p.m. (P3 - Winner of P1 vs Winner of P2)

 

Canton Sunday (B) League - Games @ Canton Ice House

 

Division 1 - Top three teams in standings 

Division 2 - Bottom three teams in standings

Semi-Finals:

08/12/2018   07:30 p.m. - 08:30 p.m. - Division 1 - (P1 - 2nd Place vs. 3rd Place) 

08/12/2018   08:40 p.m. - 09:40 p.m. - Division 2 - (P2 - 5th Place vs. 6th Place)

 

Championships:

08/19/2018   07:30 p.m. - 08:30 p.m. - Division 1 - (P3 - 1st Place vs Winner P1) 

08/19/2018   08:40 p.m. - 09:40 p.m. - Division 2 - (P4 - 4th Place vs Winner P2

 

Dedham 3x3 League

 

Semi-Finals:

08/12/2018   05:30 p.m. - 06:20 p.m. P1 - (2nd Place vs 3rd Place) - Div 1

08/12/2018   06:30 p.m. - 07:20 p.m. P1 - (2nd Place vs 3rd Place) - Div 2

 

Championship:

08/19/2018   05:30 p.m. - 06:20 p.m.  P2 - (1st Place vs Winner of P1) - Div 1

08/19/2018   06:30 p.m. - 07:20 p.m.  P2 - (1st Place vs Winner of P1) - Div 2

 

 

Greater Boston Hockey League - Games @ Warrior Ice Arena

 

Quarter-Finals:

08/20/2018   09:00 p.m. - 08:50 p.m. (P1 - B Division 1st Place vs 8th Place) 

08/20/2018   10:00 p.m. - 09:50 p.m. (P1 - C Division 1st Place vs C 4th Place) 

08/20/2018   11:00 p.m. - 10:50 p.m. (P2 - C Division 2nd Place vs 3rd Place) 

 

08/21/2018   09:00 p.m. - 09:50 p.m. (P3 - B Division 2nd Place vs 7th Place) 

08/21/2018   10:00 p.m. - 10:50 p.m. (P4 - B Division 3rd Place vs 6th Place) 

08/21/2018   11:00 p.m. - 11:50 p.m. (P5 - B Division 4th Place vs 5th Place) 

 

Semi-Finals

08/27/2018   08:00 p.m. - 08:50 p.m. (P6 - B Division Highest Seed vs Lowest Seed) 

08/27/2018   09:00 p.m. - 09:50 p.m. (P7 - B Division Next Highst Seed vs Next Lowest Seed) 

 

Championship:

08/28/2018   10:00 p.m. - 10:50 p.m. (P8 - B Division Winner of P6 vs Winner of B7) 

08/27/2018   10:00 p.m. - 10:50 p.m. (P3 - C Division Winner of P1 vs Winner of P2)

 

 

 

GBHL Draft League (Upper Division) - Games @ Veterans Memorial Arena
 

Quarter-Finals:

08/15/2018   10:00 p.m. - 10:50 p.m. (P1 - 1st Place vs 6th Place) 

08/16/2018   09:00 p.m. - 09:50 p.m. (P2 - 2nd Place vs 5th Place) 

08/16/2018   10:00 p.m. - 10:50 p.m. (P3 - 3rd Place vs 4th Place)

 

Semi-Finals:

08/22/2018   10:00 p.m. - 10:50 p.m. (P4 - lowest remaining seed vs lowest remaining seed)

 

Championship:

08/23/2018    09:00 p.m. - 11:00 p.m. (P5 - Highest Remaining seed vs Winner of P4)

 

 

GBHL Draft League (Lower Division) @ Bright Landry Center - Harvard University 

 

Semi-Finals

08/30/2018   08:00 p.m. - 08:50 p.m. (P1 -1st Place vs 4th Place) 

08/30/2018   09:00 p.m. - 09:50 p.m. (P2 - 2nd Place vs 3rd Place) 

 

Championship:

08/30/2018   10:00 p.m. - 10:50 p.m. (P3 - Winner of P1 vs Winner of P2) 

 

 

​Greater Merrimack Valley Rookie (D) League

 

Quarter-Finals:

D3-Division:

08/06/2018   08:40 p.m. - 09:30 p.m.  - (P1 - 1st Place vs 8th Place) - Upper Rink

08/06/2018   09:40 p.m. - 10:30 p.m.. - (P2 - 2nd Place vs 7th Place) - Lower RInk 

08/06/2018   09:40 p.m. - 10:30 p.m.  - (P3 - 3rd Place vs 6th Place) - Upper Rink 

08/06/2018   10:40 p.m. - 11:30 p.m.  - (P4 - 4th Place vs 5th Place) - Lower Rink 

 

Semi-Finals:

D1-Division: 

08/06/2018   07:40 p.m. - 08:30 p.m. - D1 Division - (P1 - 1st Place vs 4th Place) - Lower Rink 

08/06/2018   08:40 p.m. - 09:30 p.m. - D1 Divison - (P2 - 2nd Place vs 3rd Place) - Lower Rink 

D2-Division: 

08/06/2018   10:40 p.m. - 11:30 p.m. - D2 Division - (P1 - 1st Place vs 4th Place) - Upper Rink

08/07/2018   10:20 p.m. - 11:10 p.m. - D2 Division - (P2 - 2nd Place vs 3rd Place) - Upper Rink

D3-Division: 
08/13/2018   09:40 p.m. - 10:30 p.m. - (P5 - Winner of P1 vs Winner of P4) - Lower RInk  

08/13/2018   10:40 p.m. - 11:30 p.m. - (P6 - Winner of P2 vs Winner of P3) - Lower Rink

 

Championship Game:

08/13/2018   07:40 p.m. - 08:30 p.m. - D1 Division - (P3 - Winner of P1 vs Winner of P2) - Lower Rink 

08/13/2018   08:40 p.m. - 09:30 p.m. - D2 Division - (P3 - Winner of P1 vs Winner of P2) - Lower Rink 

08/14/2018   10:20 p.m. - 11:30 p.m. - D3 Division - (P7 - Winner of P5 vs Winner of P6) - Lower Rink 

 

 

Greater Merrimack Valley League - @ Edge Sports Center

 

Quarter-Finals:

08/07/2018   08:00 p.m. - 09:00 p.m. (P1 - 1st Place vs 8th Place) 

08/07/2018   09:10 p.m. - 10:20 p.m. (P2 - 2nd Place vs 7th Place) 

08/08/2018   09:10 p.m. - 10:10 p.m. (P3 - 3rd Place vs 6th Place)

08/08/2018   10:20 p.m. - 11:20 p.m. (P4 - 4th Place vs 5th Place) 

Semi-Finals:

08/14/2018   08:00 p.m. - 09:00 p.m. (P5 - Winner of P1 vs Winner of P4) 

08/14/2018   09:10 p.m. - 10:10 p.m. (P6 - Winner of P2 vs Winner of P3)

Championship Game:

08/15/2018   09:10 p.m. - 10:10 p.m. (P7 - Winner of P5 vs Winner of P6)

 

Hopedale Sunday (C & D) League @ Blackstone Valley Arena

 

Semi-Finals:

08/12/2018   08:00 p.m. - 08:50 p.m. (P1 - 1st Place vs 4th Place)

08/12/2018   09:00 pm. - 09:50 p.m. (P2 - 2nd Place vs 3rd Place) 

Championship:

08/19/2018   08:00 p.m. - 08:50 p.m. (P3 - Winner of P1 vs Winner of P2) 

 

Natick Rookie (D) League @ William L. Chase Arena

 

Championship:

08/12/2018   07:30 p.m. - 08:20 p.m. 

 

Rockland 5x5 League @ Mark Bavis Arena 


Semi-Finals:

08/20/2018   09:00 p.m. - 10:00 p.m. P1 - (1st Place vs 4th Place) 

08/20/2018   10:10 p.m. - 11:10 p.m. P2 - (2nd Place vs 3rd Place) 

Championship:

08/27/2018   09:00 p.m. - 10:00 p.m. P3 - (Winner of P1 vs Winner of P2) 

 

Somerville Monday 5x5 League @ Veterans Memorial Arena

 

Quarter-Finals:

08/13/2018   08:00 p.m. - 08:50 p.m. (P1 - 1st Place vs 8th Place) 

08/13/2018   09:00 p.m. - 09:50 p.m. (P2 - 2nd Place vs 7th Place)

08/13/2018   10:00 p.m. - 10:50 p.m. (P3 - 3rd Place vs 6th Place) 

08/13/2018   11:00 p.m. - 11:50 p.m. (P4 - 4th Place vs 5th Place) 

Semi-Finals:

08/20/2018   08:00 p.m. - 08:50 p.m. (P5 - Winner of P1 vs Winner of P4) 

08/20/2018   09:00 p.m. - 09:50 p.m. (P6 - Winner of P2 vs Winner of P3)

Championship Game:
08/20/2018   10:00 p.m. - 10:50 p.m. (P7 - Winner of P5 vs Winner of P6)

 

Tewksbury (C) League

 

Semi-Finals:

 

C1-Divison:

08/08/2018   10:10 p.m. - 11:10 p.m. P1 - C1 Division (2nd Place vs 3rd Place) 

08/09/2018   08:30 p.m. - 09:30 p.m. P2 - C1 Division (1st Place vs 4th Place) 

 

C2-Divison:

08/09/2018   09:40 p.m. - 10:40 p.m. P1 - C2 Division (1st Place vs 4th Place) 

08/09/2018   10:10 p.m. - 11:10 p.m. P2 - C2 Division (2nd Place vs 3rd Place) Rink 2

 

D1-Division:

08/15/2018   10:10 p.m. - 11:10 p.m. P1 - D1 Division (1st Place vs 4th Place) 

08/16/2018   09:40 p.m. - 10:40 p.m. P2 - D1 Division (2nd Place vs 3rd Place) 

 

 

Championship:

08/15/2018   09:10 p.m. - 10:10 p.m. P3 - C1 Division (C1 Winner of P1 vs C1 Winner of P2) 

08/16/2018   08:30 p.m. - 09:30 p.m. P3 - C2 Division (C2 Winner of P1 vs C2 Winner of P2)

08/22/2018   09:10 p.m. - 10:10 p.m. P3 - D1 Division (D1 Winner of P1 vs D1 Winner of P2) 

 

 

Tewksbury (D2) League

 

Semi-Finals:

08/12/2018   08:30 p.m. - 09:20 p.m. P1 - (1st Place vs 4th Place) 

08/12/2018   09:30 p.m - 10:20 p.m. P2 - (2nd Place vs 3rd Place) 

 

Championship:

08/19/2018   08:30 p.m. - 09:20 p.m. P3 - (Winner of P1 vs Winner of P2)